Kultúra

"A szardíniai pásztor" - interjú Giuseppina Farina-val

Giuseppina Farina és férje Ciriaco Goddi szardíniai származású pásztorok, akik Toszkána szíveben, a Sienna melletti Santa Colomba-ban élnek.
A juhtartás mellett 125 hektáron gazdálkodnak és egy kézműves sajtüzemet működtetnek. Fontos számukra a tradíció és a minőség megőrzése, ezért a biogazdálkodás mellett döntöttek. 

- Mesélje el, hogyan lett pásztor!

A Kuvasz marketingje és piaci esélyei I.

2017. március 8-án egy szakmai beszélgetés alkalmával kérte fel a PDF Állat- és környezetvédelemi Alapítványt az akkor még hivatalában lévő Dr. Mezőszentgyörgyi Dávid miniszteri biztos úr, hogy fogalmazza meg a kuvasz lehetséges marketingjét és annak megvalósítási tervét. Ezt elkészítettük, vele megtárgyaltuk, a kérdéses pontokat finomítottuk és véglegesítettük. Ezt az anyagot ismertettük később, többek között V. Németh Zsolt Hungarikumokért felelős Államtitkár úrral, illetve a továbbiakban az OMÉK 2017.

"Az én Abruzzese-m" - interjú Marco Petrellaval

- Hogyan lett pásztor, illetve mit jelent az Ön számára a pásztorkodás?

- Egy pásztor családból származom, aki birkákat és “Abruzzese” kutyákat tenyésztett már generációk óta. A szüleim, nagyszüleim mind pásztorok voltak.  A tanyám egy stratégiai ponton helyezkedik el a Celano-Foggia csapás mentén, itt történik az állatok kihajtása a síkvidéki és hegyi legelők között. A családom mára már felhagyott a birkatartással, de a kutyatenyésztést továbbra is folytatom.

Doǧan Kartay

Tisztelt Hajnal Gyöngyi Úrasszony!
 
Jómagam hozzávetőlegesen 60 év óta kutatom a “török pásztorkutyákat”, mely a Karabaş (Kangal) és Akbas fajtákat foglalja magában, amelyek története és földrajzi elterjedésének értelmezése Közép-Ázsiához kötődik. Ezért kedves meghívását a Konferenciára nagyrabecsüléssel vettem és fogadtam el.
 
Akbas Çoban Köpeði ırkı ugyanazt a DNS-t hordozza, mint Magyarország egyik nemzeti pásztorkutyafajtája, a Kuvasz is.